Share

Førstehjelpskurs for hest og rytter på Stall Zinober ble en suksess.

Heidi sa etter kurset at hun må også UNDERSTREKE hvor positivt hennes inntrykket er av ungdommene som deltok. De var aktive, rakk opp hendene, stilte spørsmål, svarte på spørsmål, kom med gode innspill, deltok konstruktivt på øvelsene, turte å prøve, flirte og tøysa - MEN - var SUPERKOSELIGE!!! sier Heidi Catrine Karal.

Se resten av historien og de andre bildene under Les mer.....

 

Heidi sin vurdering er at denne gruppa allerede ligger godt an i å forstå hvorfor vi forebygger skader (på folk/hest/i stallmiljøet) - nettopp fordi de har vokst opp i hestemiljøet og får god oppfølging av foreldre/trenere/seriøse hestefolk underveis.

Så kommer vi inn på emnet med at det tok litt tid å få våre medlemmer til å melde seg på og da kommer hun inn på at hun tenker også på gruppen ungdommer i klubben som IKKE har like god backing. Med andre ord, de som somler med å melde seg på kurs (gruer seg?) - hvor foreldrene ikke vet om de vil kjøre - kanskje fórryttere, de som rir annenhver uke, mangler GK osv... Her er kanskje stallkurs (sommerstid/utendørs) - enda bedre? Så her har klubben fått et innspill til å et kurs til sommeren.

Heidi mener at deltakerne på kurset som er under 18 år VIL nå tørre å gå bort til en skadd person, snakke, sjekke pust og puls - gi frie luftveier - og ringe 1-1-3. Hun er 75% sikker på at de fleste også kan legge på en trykkbandasje, om et sår blør veldig, før de ringer/skaffer hjelp/ringer veterinær.

Heidi har som Mål - at de skulle ha det gøy og samtidig lære OG forstå alvoret ved skader, ble nådd. Alle KAN hjelpeForeldrene som var tilstede, var positive, konstruktive og flinke til å delta, de også. flott signaleffekt.
Noen foreldre kunne mye mer enn andre - spesielt de erfarne rytterne - og da ble det stor "nivå-forskjell" inad i publikum.


Heidi fikk en utfordring med at det var stor varisjon blant deltagerne som gjorde at hun valgte å vri nivået mot aldersgruppen 14-17 år i denne runden for å unngå at ungdommene falt av lasset/kjedet seg - eller tenke: "Shit, dette her kommer jeg aldri til å huske". Det var et valgt hun måte gjøre selv om at i ettertid kan det muligens kritiseres for å ha vært populistisk eller for å ha forenklet. så klubbens konklusjon er at
Ideelt sett er nok rene ungdoms-/foreldrekurs IFHT. erfarne voksne/+18-år-kurs best - kommunikasjonsmessig (toveis).
 

Aldersmessig sammensetning kunne muligens by på en liten utfordring for kursholderen. Men trykkbandasje kan alle på kurset nå.

Så etterkant fikk vi følgende mail fra Heidi:

Kan du videreformidle dette - til alle som var på kurs ikveld, 20.01.11:


Takk for mange bra spørsmål og FLOTT innsats!
Supert at flere vil "trene mer" på førstehjelp, hjemme/i stallen.
Si gjerne ifra om dette på skolen. Super ide for en gym-time!!!

HUSK at trykkbandasje/tourniquet for å stanse pumpende arterieblødning - er en "nødbandasjering".
Dette er altså førstehjelpen man gir fram til en lege (mennesker) eller veterinær (hest) kommer til stedet/overtar!

Det kan være direkte farlig å bandasjere en hest stramt og "glemme bandasjen" på. Dette kan gi alvorlig
trykkskade. Øv bandasjering på hverandre. Vi mennesker kan snakke og si ifra: det er stramt/ekkelt, ta av!
NB! Hesten kan ikke si ifra om for stram øvelsesbandasje.

ANBEFALTE ØVELSER:
1. Finn puls (på deg selv/en annen/hesten)
2. Kjenn pust fra en annen person (sammenkrøket/med frie luftveier)
3. Rett UT en sammenkrøllet slapp kropp - gi frie luftveier
4. Legg en person i stabilt sideleie (se vedlagt bilde-serie)
5. Bandasjering på en venn/venninne

Send gjerne sms om dere lurer på noe i utdelt mini-brosjyre (Når uhellet er ute - skal du hjelpe!)

Hilsen Veterinær Heidi Catrine Karal (99 73 73 72)

 

 

 

 

 

Ekstra informasjon